AR-GE Merkezi

Dünya standartlarında ekipmanlarla donatılmış, 2 ayrı merkezde, 50 kişilik Arge kadrosuyla müşterilerine özel çözümler sunan Kanat Boya, 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenerek Ar-Ge Merkezi haline gelmiştir.

therna-arge-girisi

Therna ile birlikte Ar-Ge içerisinde özel bir yapılanmaya gidilmiş, bu sektör için ayrı bir laboratuvar kurulmuştur. Sektörün renk konusundaki hassasiyetini ve hızlı renk yapma beklentisini karşılamak amacıyla Ar-Ge içerisinde ayrı bir renk bölümü de mevcuttur. Therna bu kuvvetli Ar-Ge’nin gücünü arkasına alarak dünya markalarıyla rekabet etmeyi, ülkemizden bir dünya markası çıkarmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda Kanat Boya her yıl cirosunun %4’e yakınını Ar-Ge bütçesine aktarmaktadır.

KAYNATMA SONRASI YAPIŞMA TESTİ

PTFE ile kaplanmış olan pişirme ve fırın araçlarının yüksek sıcaklıklarda yıkanarak temizlenmesi sürecinde oluşabilecek deformasyonları gözlemleme amacıyla bu test yöntemi belirlenmiştir.

AŞINDIRMA TESTİ

Nihai tüketiciler; PTFE ile kaplanmış malzemeleri günlük hayatlarında mutfaklarında birçok amaçla kullanmaktadırlar. Bu kullanımlar sonucunda yüzeyleri temizleme amaçlı bulaşık deterjanı, scotch vb. temizlik malzemeleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kaplamanın ömrünü azaltacak durumlara karşın, kaplanmış yüzeyin aşınma direncini tespit edebilmek adına bu test yöntemi belirlenmiştir.

TUZLU SU TESTİ

Tuz, yüzeyleri ve kaplamaları aşındırarak korozyona uğratma özelliğine sahip agresif bir kimyasal maddedir. Tuzun bu özelliğinden yararlanılarak geliştirilen test yönteminde, PTFE kaplı yüzeyin bozulmaya, kabarcıklanmaya ve dış etkenlere karşı direnci yorumlanabilmektedir.

YUMURTA TESTİ

Yumurta mutfaklarımızda en çok kullanılan ve yapışkanımsı bir yapısı olan besin öğesidir. Bu yapısından dolayı PTFE kaplı yüzeylerin yapışmazlığını test etme amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle yağ konulmadan yapılan bu test, yüzeydeki yapışmazlığı gözlemlemekte önemli bir test yöntemidir.

SÜT TESTİ

Bu test yönteminde de amaç, PTFE kaplamanın en temel özelliği olan yapışmazlık özelliğinin performansının belirlenmesidir.

KETÇAP TESTİ

Yemek yaparken, domates, sirke, tuz, baharatlar gibi agresif birçok malzeme kullanılmaktadır. Ketçap da bunların bütününü içermektedir. Bu test yöntemi ile yüksek sıcaklığın da etkisiyle kaplamanın korozyon, kabarcıklanma gibi deformasyonlara olan direnci gözlemlenmektedir.

TIGER PAW TESTİ

Pişirme ve fırın malzemelerin kullanım sürecinde, metal spatula gibi farklı metal ekipmanlar kullanılabilmektedir. Bu tip ekipmanların kullanımlarında, kaplanmış yüzeyin çizilme direncini tespit edebilmek adına bu test yapılmaktadır.

LGA AŞINDIRMA TESTİ

Farklı yüzey alanlarına ve aşındırma özelliklerine sahip malzemelerin kullanıldığı bu test yönteminde de amaç kaplamanın ömrünü belirleyen dayanıklılığının gözlemlenmesidir.